Piast vs Raków – wraca Ekstraklasa!

Spotkanie Piasta Gliwice z Rakowem Częstochowa będzie jednym z hitów 1. kolejki Ekstraklasy. Zdaniem zakładów bukmacherskich obydwa zespoły znajdują się w czołówce pod kątem szans na wywalczenie mistrzostwa Polski. Kto ma większe szanse w pierwszym spotkaniu? Tego dowiesz się w artykule poniżej!

Piast Gliwice

Podopieczni Waldemara Fornalika dokonali ciekawych ruchów na rynku transferowym. Sporym osłabieniem tego zespołu będzie potwierdzony w ostatnich dniach transfer Jakuba Świerczoka do Japonii, jednak w Gliwicach udało się sfinalizować przybycie Damiana Kądziora z hiszpańskiego Eibar.

Piast Gliwice w fatalnym stylu rozpoczął poprzednią kampanię ligową. Wystarczy wspomnieć, że na starcie Gliwiczanie mieli problemy nie tylko z wygraniem jakiegokolwiek meczu, ale nawet ze strzelaniem choćby jednego gola. Wiele osób zwraca uwagę, że spory udział w tym miały występy w europejskich pucharach. Na starcie tego sezonu nie będą mieli podobnego problemu, ponieważ poprzednie rozgrywki zakończyli poza miejscem dającym udział w eliminacjach Ligi Konferencji.

Zakłady bukmacherskie uważają, że Piast Gliwice będzie faworytem w domowej rywalizacji z Rakowem Częstochowa. Takie przeliczniki mogą być lekko zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę dyspozycje tych drużyn w poprzednim sezonie. Nie można jednak zapominać, że kadrowo mówimy o dwóch topowych drużynach Ekstraklasy. Jeśli chcesz, sprawdź czym jest Superbet bonus?

Do tej pory oba zespoły zmierzyły się 4 razy. W tym czasie dwukrotnie lepsza okazała się ekipa Rakowa Częstochowa, raz padł remis i raz wygrał Piast. Co jednak ciekawe – Krzyżowcy nie odnieśli żadnego zwycięstwa w Gliwicach, ponieważ dwukrotnie triumfowali na swoim boisku. Statystyki pokazują, że Piast Gliwice w dwóch meczach domowych z tym rywalem wywalczył cztery punkty i stracił tylko jednego gola.

Statystyki Piast Gliwice:

 • Piast w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu przegrał na swoim boisku z Wisłą Kraków.
 • Gliwiczanie w klasyfikacji meczów wyjazdowych zajęli piątą pozycję w tabeli.
 • Piast Gliwice stracił 17 bramek w 15 meczach wyjazdowych poprzedniego sezonu.
 • Podopieczni Waldemara Fornalika zdobyli 21 bramek w 15 ligowych delegacjach.
 • Piast Gliwice zajął 10 miejsce w klasyfikacji meczów domowych ubiegłej kampanii.
 • Gliwiczanie zdobyli 18 bramek w 15 meczach domowych.
 • Piast stracił dokładnie jedną bramkę na mecz domowy – 15 goli w 15 meczach.
 • Piast zakończył rozgrywki na 6 pozycji z dorobkiem 42 punktów.

Raków Częstochowa

Podopieczni Marka Papszuna w poprzednim sezonie zakończyli rozgrywki na drugim miejscu w tabeli. Raków bardzo dobrze prezentował się zwłaszcza w meczach wyjazdowych, chociaż w zasadzie można powiedzieć, że cały sezon rozegrali na wyjazdach. Dopiero w ostatnich kolejkach Raków miał okazję zagrać na swoim świeżo powstałym stadionie. Częstochowianie okazali się najbardziej bramkostrzelną drużyną Ekstraklasy w meczach wyjazdowych poprzedniego sezonu. Tylko Legia Warszawa w delegacjach uzbierała więcej punktów od tego zespołu.

Raków Częstochowa już tydzień temu rozpoczął kampanię 2021/2022. Podopieczni Marka Papszuna w pierwszym rozegranym spotkaniu pokonali Legię Warszawa po rzutach karnych w meczu o Superpuchar Polski. Taki wynik z pewnością doda tej drużynie skrzydeł na starcie nowej kampanii.

Raków to drużyna, która prezentuje ciekawy pomysł taktyczny na boiskach Ekstraklasy. Na ten moment, nie ma wielu drużyn w Polsce, które regularnie korzystają z formacji z trójką stoperów. Zawodnicy Marka Papszuna mają ten model taktyczny dopracowany praktycznie do perfekcji.

Ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem meczu z Piastem Gliwice, jest fakt, iż Raków w czwartek rozegrał spotkanie w ramach eliminacji do Ligi Konferencji. W związku z tym wyjściowym składzie mogą zajść z poważne zmiany, co po części może tłumaczyć wystawione przez zakłady bukmacherskie kursy na to spotkanie. Prawdopodobnie analitycy spodziewają się tutaj sporych roszad w ustawieniu Rakowa.

Jak wyglądała Ekstraklasa po wirusie?

Piast vs Raków – statystyki:

 • Piast Gliwice nie zdobył nawet jednego gola w rywalizacjach tych drużyn z poprzedniego sezonu.
 • Raków ma serię trzech czystych kont z tym przeciwnikiem.
 • Raków wygrał ostatnie spotkanie tych drużyn w stosunku 1:0.
 • W 3 ostatnich meczach tych drużyn nie było wyniku +2,5 gola.
 • Raków jest niepokonany w trzech kolejnych rywalizacjach z Piastem.
 • Piast ostatni raz wygrał z Rakowem w 2019 roku na swoim boisku.
 • W trzech ostatnich meczach tych drużyn padły łącznie trzy bramki.
 • Wynik BTTS w rywalizacji tych drużyn ostatni raz padł w 2019 roku.
 • Piast nie przegrał w dwóch domowych rywalizacjach z tym przeciwnikiem.
 • Raków w Gliwicach do tej pory zaliczył tylko jedno trafienie.

Zakłady bukmacherskie

Tak jak wcześniej wspomniałem, faworytem tego spotkania dla zakładów bukmacherskich jest ekipa Piasta Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika zagrają na swoim boisku, gdzie do tej pory nie przegrali z Rakowem i stracili tylko jednego gola, a co więcej – mieli pełne przygotowanie do tego spotkania. Zawodnicy z Częstochowy z pewnością odczują w nogach trudy czwartkowego starcia w ramach Ligi Konferencji, a przed nimi jeszcze rewanż. Są bardzo duże szanse, że Marek Papszun zdecyduje się tutaj na kilka zmian w wyjściowym składzie.

Nie uważam jednak, że wygrana gospodarzy jest taka oczywista. Raków nawet w rezerwowym zestawieniu będzie w stanie powalczyć o punkty w Gliwicach. Spodziewam się w tym meczu szachów i niskiego wyniku, a też nie wydaje mi się, żeby Piast miał przegrać tę rywalizację. Do tej pory oba zespoły zmierzyły się czterokrotnie i w żadnym z tych pojedynków nie została przekroczona linia +3,5 gola.

Jedno jest pewne, w Gliwicach zobaczymy mecz na szczycie, który już na starcie określi nam szanse obu drużyn w nadchodzącej kampanii.

 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – redaktor Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

 

Leave a Reply