Droga Haalanda do wielkiej kariery

W zeszłym roku Haaland trafił do Manchesteru City, gdzie rozpoczął swój pierwszy jednocześnie rekordowy sezon w Premier League. Od tego czasu prawie każdy bukmacher przygotowuje specjalne promocje dla swoich graczy na wszystkie hitowe mecze The Citizens.

Poniżej przyjrzyjmy się historii jego wielkiej młodzieńczej kariery.

Norweg Erling Braut Haaland urodził się 21 lipca 2000 roku w Leeds, w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jest jednym z największych młodych talentów w światowym futbolu. Jego kariera jest dowodem na to, że ciężka praca i determinacja mogą przynieść niesamowite rezultaty.

Rodzina sportowców

Haaland urodził się w rodzinie sportowców. Jego ojciec, Alf-Inge Haaland, był profesjonalnym piłkarzem, który występował między innymi również w Manchesterze City i Leeds United, a mama Gry Marita Haaland była profesjonalną siedmioboistką.

Erling urodził się w Leeds a nie w Norwegii dlatego, że właśnie wtedy jego Tata grał w słynnym miejscowym klubie. Widać, że geny sportowe zostały świetnie przekazane Erlingowi, który już jako młody chłopiec pokazywał talent i pasję do gry w piłkę nożną.

Bryne FK

Jego kariera piłkarska rozpoczęła się w miejscowym klubie Bryne FK, gdzie szybko swoim talentem do strzelania bramek przyciągnął uwagę trenerów. W wieku 16 lat przeniósł się do Molde FK, gdzie pod okiem trenera Ole Gunnar Solskjaera, legendy Manchesteru United, rozwinął swoje umiejętności.

Molde FK

W Molde Haaland pokazał, że ma nie tylko talent, ale i mentalność sportowca. W sezonie 2018 strzelił 12 goli w 25 meczach, co przyciągnęło uwagę klubów z całej Europy. W styczniu 2019 roku wspólnie z ojcem podjął decyzję o przenosinach do Red Bull Salzburg, gdzie jego kariera nabrała prawdziwego tempa.

Salzburg

W Salzburgu Haaland dalej rozwijał swoje talenty. W sezonie 2019/2020 strzelił 28 goli w 22 meczach, w tym 8 w fazie grupowej Ligi Mistrzów, co jest rekordem dla gracza w debiutanckim sezonie. Jego występy przyciągnęły uwagę klubów z całego świata. W styczniu 2020 roku przeszedł do Borussii Dortmund.

Borussia i początek kariery w reprezentacji

W Borussii Dortmund, Haaland kontynuował swoją imponującą formę. W swoim debiutanckim sezonie strzelił 13 goli w 15 meczach ligowych, pomagając klubowi zdobyć drugie miejsce w Bundeslidze. Jego umiejętność strzelania bramek, szybkość i siła fizyczna już wtedy czyniły go jednym z najlepszych napastników na świecie.

Oprócz swojej klubowej kariery Haaland reprezentuje oczywiście również swoją ojczyznę. W reprezentacji Norwegi zadebiutował w 2019 roku.

Transfer do Manchesteru City

W maju 2022 roku Manchester City pozyskał Norwega w ramach transferu za rekordowe 60 milionów Euro. Haaland wrócił do kraju, w którym się urodził i trafił do klubu gdzie 20 lat temu grał jego tata.

Już w pierwszym sezonie gry w Anglii pobił rekord ligowych goli w jednym sezonie zdobył ich aż 36. Wcześniej rekord ten wynosił 34 i od lat 90. należał do Andy’ego Cole’a i Alana Shearera. Warto dodać, że wtedy rozgrywano aż 42 kolejki Premier League aktualnie sezon kończy 38. kolejka.

Ponadto podczas pierwszego roku w Manchesterze Haaland wygrał ze swoją drużyną Ligę Mistrzów i zdobył Mistrzostwo oraz Puchar Anglii.

Podsumowanie

Haaland jest nie tylko wyjątkowym piłkarzem, ale także inspirującą postacią poza boiskiem. Jego etos pracy, skromność i determinacja są często podkreślane przez trenerów i kolegów z drużyny. Mimo młodego wieku, wykazuje dojrzałość i profesjonalizm, które przekładają się na jego wyniki na boisku.

Bez wątpienia jest symbolem nowej ery futbolu – ery, w której młodzi gracze są w stanie konkurować i przewyższać starszych, doświadczonych zawodników. Jego kariera to dowód na to, że młody wiek nie jest żadną przeszkodą do osiągania wielkich rzeczy w sporcie.