Gry karciane – nowe rozwiązanie dla graczy?

Jak doskonale wiemy, prawo hazardowe w Polsce jest dość specyficzne i można je nazwać nawet surowym. Mamy monopol na rynku pod względem kasyn internetowych, a otrzymanie licencji na prowadzenie działalności bukmacherskiej, wcale nie jest takie proste. Do tego bukmacherzy mają ograniczone pole manewru pod względem oferowanych usług. Starają się jednak wprowadzać pewne nowości, a jedną z nich jest bez wątpienia oferta z grami karcianymi. O co w tym chodzi?

Gry karciane a hazard

Nie da się ukryć, że gry karciane już od setek lat związane są z hazardem. W pierwszych kasynach w Europie to właśnie one pełniły jedną z głównych ról. Grywano już wtedy w coś, co dziś nazwać można blackjackiem, bakaratem czy pokerem. Z czasem gry te przeniosły się za ocean, gdzie stały się jeszcze bardziej popularne. Apogeum ich popularności przypada na XIX wiek na Dzikim Zachodzie i II połowę XX wieku w Las Vegas. Wraz z nadejściem kasyn internetowych, które oferują swoim klientom dziś choćby 100 zl za rejestrację bez depozytu, znalazło się dla nich także i miejsce online. Obecną są bowiem zarówno w przypadku gier komputerowych, jak i na żywo, które prowadzone są przez krupierów oraz krupierki. Właśnie z tymi drugimi związana jest pewna sprawa, o której chcielibyśmy dziś nieco napisać.

Bukmacher i gry karciane?

Firmy bukmacherskie mają nieco ograniczone pole manewru, gdyż w zasadzie mogą zaoferować nam 3 rodzaje zakładów:

  • zakłady przedmeczowe – obstawiamy prawdziwe wydarzenia, zanim się rozpoczną;
  • zakłady na żywo – obstawiamy prawdziwe wydarzenia w trakcie ich trwania;
  • zakłady na sporty wirtualne – obstawiamy zakłady związane z fikcyjnymi meczami.

Bukmacherzy co najwyżej mogą dodawać kolejne dyscypliny, rozgrywki, przez co ich oferta jest ograniczona. Pewien czas temu w ofercie niektórych polskich i zagranicznych bukmacherów pojawiły się jednak gry karciane. Nie są one jednak dokładnie tym samym, co można spotkać w kasynach internetowych.

Tak zwane betgames to ciekawe połączenie gier karcianych oraz zakładów bukmacherskich. Tak samo jak w kasynach, rozgrywka odbywa się na żywo, gdzie jest prowadzona przez prawdziwą osobę. Tutaj jednak nie obstawiamy tego, czy uda się na wygrać, nie decydujemy o tym, czy wymieniamy karty, ciągniemy dodatkową kartę. Jesteśmy kimś w rodzaju widza, który obserwuje rozgrywkę. Możemy jedynie obstawić, kto wygra zakład. Wśród dostępnych gier znajdziemy poker, bakarat, blackjack czy wojnę. W zależności od gry zakłady mogą być różne. Najprostsze są w przypadku wojny, gdzie można obstawić, która ze stron wygra lub też postawić na remis. Nie mamy zatem żadnego wpływu na rozgrywkę, a obstawiamy tylko wynik, czyli dokładnie tak samo, jakbyśmy obstawiali mecz tenisa, wyścigi konne. Ogromną zaletą takich gier jest to, że rozgrywka jest niezwykle szybka, więc od momentu postawienia do rozliczenia zakładu może minąć minuta czy dwie. Dlatego też takie zakłady cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju i wprowadzane są przez coraz większą liczbę stron bukmacherskich.

Gry karciane od razu przyjęły się u bukmacherów i stały się popularne wśród graczy. Trudno jest nam jednak powiedzieć, czy w najbliższym czasie będziemy mogli się doczekać innych nowości. Gry hazardowe mają bowiem wyraźne rozgraniczenie i z oczywistych względów bukmacherzy nie mogą stosować u siebie slotów online czy innych gier z kasyn.